Αρχείο ημέρας 92018

Άνοιξε η εφαρμογή για το Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο

Το Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ) θεσπίστηκε για την προστασία των ευπαθών ομάδων καταναλωτών και παρέχεται σύμφωνα με την Απόφαση του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, Δ5-ΗΛ/Β/Φ29/16027/6.8.10 (ΦΕΚ Β’ 1403/06.09.2010), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.
Με νεότερη Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ Β’ 242/01.02.2018) τροποποιήθηκαν οι κατηγορίες των δικαιούχων του ΚΟΤ, τα κριτήρια ένταξης, καθώς και η χορηγούμενη έκπτωση στους δικαιούχους και καταργήθηκε η απόφαση της Επιτροπής Τιμών και Εισοδημάτων (αρ. 2153/3.4.96) με την οποία θεσπίστηκε το ειδικό Τιμολόγιο Πολυτέκνων (ΓΤ).
Όσοι είναι ήδη δικαιούχοι του ΚΟΤ θα πρέπει να υποβάλλουν νέα αίτηση μέσω της Η.ΔΙ.ΚΑ. προκειμένου να ελεγχθεί εάν πληρούν τα κριτήρια και τις διαδικασίες βάσει του νέου ΚΟΤ. Την ίδια διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσουν και όσοι είναι δικαιούχοι του ειδικού Τιμολογίου Πολυτέκνων (ΓΤ). Εφόσον δεν υποβάλλουν αίτηση θα απενταχτούν αυτόματα την 30η Απριλίου 2018.
Οι αιτήσεις ένταξης στο νέο ΚΟΤ υποβάλλονται ηλεκτρονικά μέσω του ειδικού προγράμματος της Η.ΔΙ.Κ.Α. (www.idika.gr).
Οι δικαιούχοι του ΚΟΤ θα πρέπει να υποβάλλουν αίτηση ένταξης στο ΚΟΤ κάθε χρόνο και κάθε φορά εντός (1) μηνός από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων καθώς και της ενδεχόμενης παράτασής της, προκειμένου να γίνει επανέλεγχος των προϋποθέσεων ένταξης στο ΚΟΤ.

Πληροφορίες

Διεθνής διάκριση για τη Μάνη

Το Σάββατο 30 Ιουνίου, στο  Ζάππειο Μέγαρο στην Αθήνα, παρουσία του ιδρυτή και προέδρου των World Travel Awards, κ. Graham Cooke και της υπουργού Τουρισμού κ.  Έλενας Κουντουρά, έλαβε χώρα η λαμπρή τελετή απονομής των Travel Awards Europe 2018 (Παγκόσμιων Βραβείων Τουρισμού για την Ευρώπη).

Πλήθος ηγετικών εκπροσώπων και προσωπικοτήτων της ευρωπαϊκής βιομηχανίας τουρισμού, ιδιωτικού και δημόσιου φορέα, και ταξιδίων έλαβαν μέρος στην κορυφαία εκδήλωση του παγκόσμιου κύρους θεσμού WTA.

Στην Περιφέρεια Πελοποννήσου απονεμήθηκαν δύο διεθνή βραβεία τουρισμού, τα οποία είναι τα εξής:
1) Europe’s Leading Beach Destination 2018 (Ο σημαντικότερος προορισμός παραλίας της Ευρώπης 2018 μεταξύ των συνυποψήφιων: Κάννες-Γαλλία, Κέρκυρα-Ελλάδα, Μαγιόρκα-Ισπανία, Μarbella-Ισπανία, Oludeniz-Τουρκία, Σαρδηνία-Ιταλία, Αλγκάρβε-Πορτογαλία)
2) Greece’s Leading Mainland Destination 2018: Mani, Region of Peloponnese (Greece’s Leading Mainland Destination 2018: Mani, Region of Peloponnese). Η περιοχή της Μάνης επικράτησε ως ο πιο ενδιαφέρων -πολιτισμικά, ιστορικά και παραδοσιακά- προορισμός στην ενδοχώρα της Ελλάδας.

Ο Οργανισμός World Travel Award ιδρύθηκε το 1993 για να αναγνωρίσει και  να τιμήσει την αριστεία σε όλους τους τομείς της τουριστικής βιομηχανίας. Σήμερα, η βράβευση του WTA αναγνωρίζεται διεθνώς ως η τελική σφραγίδα της ποιότητας, με τους νικητές να αποτελούν σημείο αναφοράς στην παγκόσμια βιομηχανία του τουρισμού.

Λειτουργία Σεμιναρίων Βυζαντινής Αγιογραφίας από την Ιερά Μητρόπολη Μάνης

Σεμινάρια Βυζαντινής Αγιογραφίας

Λειτουργία Σεμιναρίων Βυζαντινής Μουσικής και Ψαλμωδίας από την Ιερά Μητρόπολη Μάνης

Σεμινάρια Βυζαντινής Μουσικής

Πρόγραμμα μεταπτυχιακών Σπουδών στο Τ.Ε.Ι. Καλαμάτας «Δημόσια Διοίκηση & Τοπική Αυτοδιοίκηση»

Τ.Ε.Ι. Καλαμάτας

Σύστημα επιλογής υποψηφίων σε Δ.Ι.Ε.Κ. του ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Δ.Ι.Ε.Κ.

Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στο Τ.Ε.Ι. Καλαμάτας «Γεωργία Ελεγχόμενου Περιβάλλοντος- Υδροπονία»

Τ.Ε.Ι. Καλαμάτας