Διεθνής διάκριση για τη Μάνη

Το Σάββατο 30 Ιουνίου, στο  Ζάππειο Μέγαρο στην Αθήνα, παρουσία του ιδρυτή και προέδρου των World Travel Awards, κ. Graham Cooke και της υπουργού Τουρισμού κ.  Έλενας Κουντουρά, έλαβε χώρα η λαμπρή τελετή απονομής των Travel Awards Europe 2018 (Παγκόσμιων Βραβείων Τουρισμού για την Ευρώπη).

Πλήθος ηγετικών εκπροσώπων και προσωπικοτήτων της ευρωπαϊκής βιομηχανίας τουρισμού, ιδιωτικού και δημόσιου φορέα, και ταξιδίων έλαβαν μέρος στην κορυφαία εκδήλωση του παγκόσμιου κύρους θεσμού WTA.

Στην Περιφέρεια Πελοποννήσου απονεμήθηκαν δύο διεθνή βραβεία τουρισμού, τα οποία είναι τα εξής:
1) Europe’s Leading Beach Destination 2018 (Ο σημαντικότερος προορισμός παραλίας της Ευρώπης 2018 μεταξύ των συνυποψήφιων: Κάννες-Γαλλία, Κέρκυρα-Ελλάδα, Μαγιόρκα-Ισπανία, Μarbella-Ισπανία, Oludeniz-Τουρκία, Σαρδηνία-Ιταλία, Αλγκάρβε-Πορτογαλία)
2) Greece’s Leading Mainland Destination 2018: Mani, Region of Peloponnese (Greece’s Leading Mainland Destination 2018: Mani, Region of Peloponnese). Η περιοχή της Μάνης επικράτησε ως ο πιο ενδιαφέρων -πολιτισμικά, ιστορικά και παραδοσιακά- προορισμός στην ενδοχώρα της Ελλάδας.

Ο Οργανισμός World Travel Award ιδρύθηκε το 1993 για να αναγνωρίσει και  να τιμήσει την αριστεία σε όλους τους τομείς της τουριστικής βιομηχανίας. Σήμερα, η βράβευση του WTA αναγνωρίζεται διεθνώς ως η τελική σφραγίδα της ποιότητας, με τους νικητές να αποτελούν σημείο αναφοράς στην παγκόσμια βιομηχανία του τουρισμού.